Новини

Фонд на фондовете се включи в СОР29 в Баку с два дискусионни панела, които анализираха предизвикателствата пред трансфера на зелени технологии и визиите за бъдещето на инвестициите в областта на климата

18.11.2024

Предизвикателствата пред трансфера на зелени технологии бяха във фокуса на двете дискусии с международни експерти в българския павилион на СОР29 в Баку, организирани от Фонд на фондовете (ФнФ) по покана на Министерството на иновациите и растежа.

ФнФ беше представляван на глобалното събитие на ООН по изменение на климата – COP29, от Виктория Христова, изпълнителен директор и председател на УС и д-р Дочка Василева, ръководител звено “Проектна информация и финансиране”.

На 14 ноември, посветен на „Финанси, инвестиции и търговия“, се проведе първият дискусионен панел на ФнФ, фокусът на който падна върху темата за инвестициите в климатични и Green Tech иновации. Модератор на дискусията беше Виктория Христова, а обсъжданите теми засегнаха подкрепата за зелени проекти в областта на възобновяемата енергия, кръговата икономика, енергийната ефективност, устойчивата мобилност и други зелени технологични решения, допринасящи за нулево-въглеродната икономика.

В кръглата маса участие взеха значими международни експерти - г-жа Исмини Папакирилу, главен изпълнителен директор на Гръцката банка за развитие, Матео Мироло, ръководител на отдел „Стратегия и политика в областта на контрактите“, Breakthrough Energy, Белгия, Марина Стефанова, заместник-декан по устойчиво развитие и ангажираност на Софийския университет, Елиът Уитингтън Изпълнителен директор на Cambrige Institute for Sustainability Leadreship и Андрей Коватари, научен сътрудник в Центъра за регулиране в Европа.

Участниците потърсиха отговори на трудните актуални въпроси кой механизъм за финансиране е най-ефективен за климатичните и устойчивите технологии, каква трябва да бъде визията за бъдещето на инвестициите в областта на климата и зелените технологии и какви стъпки трябва да се предприемат днес, за да се активира тази визия и др.

Интересен акцент в събитието беше презентацията на Матео Мироло за въздействието от следата от самолетите в атмосферата, която генерира 1-2% от парниковите газове и глобалното затопляне.

Под надслов „Зеленият технологичен трансфер като мост между науката, технологиите и иновациите“ на 16 ноември се проведе вторият дискусионен панел, организиран от Фонд на фондовете в българския павилион на глобалното събитие на ООН за изменение на климата – СОР29 в Баку, Азербайджан.

Под модерацията на д-р Дочка Василева от ФнФ участие в дискусията взеха Аспарух Пилософ, член на Управителния съвет на София Тех Парк, проф. д-р Мизан Хан, технически ръководител, Консорциум на университетите от най-слабо развитите страни по въпросите на изменението на климата (LUCCC), независим университет, Бангладеш, д-р Даян Хусик, изпълнителен директор на Центъра за околна среда, Университет „Сейнт Лорънс“, САЩ и Дариуш Дибка, главен съветник на „Бизнес и наука“, Полша.

Като начало на дискусията д-р Дочка Василева представи инструментите на ФнФ с акцент върху Фонда за технологичен трансфер, който в момента се структурира. Фокусът на обсъждането падна върху чувствителни глобални теми като стратегическият смисъл на подкрепата от развитите държави за развиващите се и осигуряването на достатъчно  финансиране за адаптационни мерки. Като пример за нуждата и ползата от имплементиране на най-нови технологии в развиващите се страни д-р Мизан Хан даде Пакистан, където наводнения са взимали хиляди жертви. С въвеждането на система за ранно предупреждение броят на жертвите от придошлите води вече е много по-малък отколкото в съседна Индия. Тези технологии могат успешно да се трансферират в развитите държави в борбата срещу климатичните промени.

Дискусията засегна важността и нуждата от изграждане на съзнание и интерес към технологичните иновации в младите учени и студентите. По думите на д-р Даян Хусик в САЩ отчитат като добра практика създаването на правилно структурирани мрежи и общности, които свързват студентите с бизнес центрове още на ниво университет и подпомагат ефективното реализиране на идеите им. В дискусията беше отбелязана безспорната роля на институциите като стимулатор на климатичните иновации и устойчивост, както и огромното значение на фактори като публично-частните партньорства, разнообразието от финансиращи механизми, ориентирането към problem-solving технологии, които да имат и социална значимост, да достигат и да са приложими на практика от тези, които имат нужда от тях. 

Важен акцент в дискусията беше поставен върху доклада на Марио Драги за бъдещето на европейската конкурентоспособност и очакваната от новата комисия „Чиста индустриална сделка“.  Докладът изтъква редица предизвикателства пред ЕС, сред които засилване на иновациите и инвестициите в научно-изследователска дейност, съгласуваност между декарбонизацията и конкурентоспособността, инвестиции и интегритет на европейската отбранителна индустрия. Г-н Пилософ подчерта важността и  приложимостта на иновациите в отбранителната индустрия,

Г-н Дибка разкри приоритетите в политиката за климата и иновациите на Полското председателство, което поема ръководство на Съвета на ЕС от 1 януари 2025 г.

Чрез експертното си участие на COP29 в Баку, Фонд на фондовете демонстрира своя ангажимент към климатичните и технологични цели, които си поставя глобалното събитие на ООН и които са ключови за света през следващите години.

COP29 е глобален форум, който събира правителства, институции и организации, с акцент върху изпълнението на Парижкото споразумение и усилията за ограничаване на климатичните промени.

България се включва на него за втори път със собствен павилион като заявка за амбициите на страната ни да участва в климатичната дипломация и да даде своя принос в борбата с климатичните промени.