Финансовите инструменти представляват специализирани схеми за финансиране със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), от националния бюджет, както и с допълнително привлечени средства от частния и публичния сектор. Те могат да бъдат дългови инструменти (кредити, гаранции за кредити) или дялови / квази-дялови инвестиции.
Финансовите инструменти целят по-ефективно използване на публичния ресурс в сравнение с безвъзмездната финансова помощ. Те осигуряват финансова подкрепа на целеви групи крайни получатели за осъществяване на икономически жизнеспособни проекти. Така допринасят за преодоляване на идентифицирани несъвършенства на пазара, както и за постигане на стратегическите цели и политики на ЕС.
Предимства на финансовите инструменти
- Преодоляване на несъвършенства на пазара
Предоставя се финансиране на целеви групи с ограничен достъп до финансов ресурс от частния сектор, чиято икономическа дейност е важна за постигане на целите на съответната европейска програма.
Финансовите инструменти предлагат облекчени условия в сравнение с условията по други подобни финансови продукти на свободния пазар.
В допълнение към публичните средства финансовите инструменти мобилизират частно финансиране, което увеличава общия размер на подкрепата за крайните получатели.
- Рециклиране на средствата
Върнатите средства от финансираните проекти, както и потенциалните други приходи от тях, се използват отново за подкрепа на други допустими крайни получатели и проекти.
Средствата, предоставени чрез финансови инструменти, подлежат на връщане от крайните получатели. Това води до по-ефективно използване на публичния ресурс в сравнение с безвъзмездната финансова помощ и намалява вероятността предприятията да развият зависимост към подкрепата чрез публични средства.
- Трансфер на знания и опит
Крайните получатели могат да се възползват от експертизата на финансовите посредници и други партньори от частния сектор за структуриране на икономически жизнеспособни проекти.